Sastanku predstavnika federalnog i kantonalnih ministarstava za boračka pitanja, službi za boračku zaštitu i boračkih udruženja, koji je u organizaciji Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata održan jučer u Sarajevu prisustvovao je i ministar za boračka pitanja BPK Goražde Edin Aganović.
Na sastanku je razgovarano o nacrtima izmjena tri boračka zakona u Federaciji Bosne i Hercegovine koji biti upućeni nadležnim kantonalnim nivoima na mišljenje, a tiču se Zakona o pravima demobilisanih branilaca i članova njihovih porodica, Zakona o dobitnicima najvećih ratnih priznanja te Zakona o pravima branilaca i članova njihovih porodica.
Kada je riječ o izmjenama Zakona o pravima demobilisanih boraca iz 2019.godine, izmjene bi se uglavnom odnosile na finansiranje egzistencijalne naknade odnosno utvrđivanje prava.
„Izmjene se odnose da će supruge umrlih demobilisanih boraca, a vjerovatno i muževi umrlih supruga koje su bile pripadnici boračke populacije imati pravo na egzistencijalnu naknadu pod istim uslovima, a to je da nemaju primanja veća od 50 posto minimalne penzije iz 2018.godine. Također, novina koju predviđa ovaj zakon je finansiranje egzistencijalne naknade, a kako je istaknuto, sredstva za isplatu egzistencijalnih nakanada bila bi predviđena u budžetu FBiH kako za one mlađe od 57 godina života za čije naknade su sredstva izdvajana sa nivoa kantona, kao i za one koji su već u sistemu finansiranja sa nivoa FBiH kao i one koji se nalaze na prostoru Republike Srpske, a stvarni su povratnici. Olakšavajuća okolnost za borce u Republici Srpskoj jeste što se u obaveznoj dokumentaciji neće tražiti potvrda da se nalaze godinu dana kao što je do sada bilo, upravo iz razloga što su nailazili na određene administrativne probleme“-ističe ministar Aganović.
Kod ostalih zakona, intencija je, prema njegovim riječima, usvajanje osnovice i njeno utvrđivanje po modelu PIO-a, čime se daje sigurnost boračkoj populaciji u redovnom godišnjem usklađivanju, odnosno povećavanju njihovih naknada.
Predložene izmjene Federalno ministarstvo će dostaviti prema kantonima na davanje mišljenja, a potom će konačan prijedlog biti upućen prema Vladi FBiH. Prema očekivanjima kraj septembra je period do kojeg se očekuje očitovanje Federalne vlade, a potom da u oktobru mjesecu prijedloge izmijenjenih zakona odobri Federalni parlament.