ZAUVIJEK U SJEĆANJU MOSTINA I 42 UGAŠENA ŽIVOTA
Obilježena 33. godišnjica zločina nad bošnjačkim civilima u Mostini kod Čajniča

Na lokalitetu Lovačkog doma Mostina kod Čajniča danas je obilježena 33. godišnjica zločina u kojem je na današnji dan 1992. godine, nakon zarobljavanja i višednevnog mučenja, ubijeno 42 bošnjačka civila iz ovog mjesta.
Obilježavanju, čiji su organizatori Muftijstvo goraždansko i Medžlis Islamske zajednice Čajniče, uz porodice ubijenih prisustvovao je i ministar za boračka pitanja BPK Goražde, Mensad Arnaut.
Uz učenje dove i polaganje cvijeća, sa Mostine je danas upućen apel nadležnim institucijama da pronađu posmrtne ostatke stradalih i kazne počinioce i nalogodavce zločina.
Avdo efendija Šišić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Čajniče, obraćajući se porodicama i okupljenima na Mostini, istakao je da se Bošnjaci Čajniča ne smiju umoriti od kazivanja istine.
„Okupili smo se danas da posvjedočimo nepobitnu istinu – da je bošnjački narod preživio neviđenu golgotu, da su nevini Bošnjaci Čajničani ubijeni jer su bili drugačiji po nekim mjerilima, samo zato što su bili muslimani. Iz godine u godinu ovdje se oživljavaju naše rak-rane, svjedočimo koliko zla je sposoban počiniti čovjek. Ono što znamo jeste da ne smijemo zaboraviti naše šehide, jer su oni dali ono najvrjednije – svoje živote“, poručio je efendija Šišić.
Rizah Džambegović je na Mostini izgubio brojne članove svoje porodice.
„Izgubio sam četiri brata, amidžiće, rođake, prijatelje, komšije. Ja sam preživio igrom slučaja – otišao sam za Goražde i tamo proveo cijeli rat. Na početku rata sam saznao za ovaj masakr i da su mi ubijena četiri brata. Danas živim u Čikagu i prvi put sam došao na godišnjicu – teško je“, kaže Džambegović.
Mušan Agović, brat ubijenog Ahma Agovića, obraćajući se u ime porodica ubijenih, poručio je kako zločini poput onog na Mostini ne smiju biti zaboravljeni.
„Ja sam brat Ahma Agovića, prijatelj, rođak i brat još 41 ubijenog ovdje. Ubijeni su svirepim načinom, čak je i u literaturi teško pronaći opise za to. Naša je obaveza, dužnost – farz – da ne zaboravimo, jer svaki zaborav znači da se može ponoviti ono što se dogodilo na Mostini, u Čajniču, u Srebrenici, u cijeloj BiH. Naša obaveza je trajno sjećanje, i nećemo zaboraviti – da se nikada ne ponovi“, poručio je Agović.
Jedini bošnjački odbornik u Skupštini opštine Čajniče, Izet Alihodžić, istakao je važnost obilježavanja ovakvih godišnjica i kulture sjećanja.
„Danas, kao i svih prethodnih godina, sa ovog mjesta obilježenog zločinom, pružamo ruku pomirenja. Pružamo i ruku oprosta – ali zaborava nikada. Svi mi koji dijelimo životni prostor ove lokalne zajednice imamo obavezu da njegujemo kolektivno pamćenje na ovaj zločin. Moramo čuvati istinu, kako se ovakvo nešto nikada više ne bi ponovilo“, rekao je Alihodžić.
U svom obraćanju, ministar Mensad Arnaut naglasio je značaj obilježavanja ovih datuma.
„Majski dani otpora imaju posebno mjesto u našoj historiji, a 19. maj je za Čajniče od izuzetne važnosti. Upravo taj datum nam daje pravo, ali i obavezu, da se uvijek prisjećamo, da pamtimo ono što je bilo i da ne zaboravljamo“, kazao je Arnaut.
Obilježavanje će se završiti zajedničkim klanjanjem podne-namaza u džamiji Sinan-paše Boljanića, gdje će se u tišini dove još jednom odati počast nevino stradalima.
Prije 31 godinu, 42 bošnjačka civila iz Čajniča dovedena su u logor Lovački dom – koji je bio samo jedno od mjesta stradanja na ovom području – gdje su maltretirani i ubijeni. Na ovom je mjestu otkrivena najveća masovna grobnica iz koje su u septembru 2002. godine ekshumirani posmrtni ostaci 18 žrtava, među njima i najmlađa – 19-godišnji Zlatko Bukva.
Podsjetimo, u Čajniču je prijavljen nestanak 138 osoba, a do danas je pronađeno i identificirano 90 žrtava, prema podacima Instituta za nestale osobe BiH. Sudbina 48 nestalih Čajničana i dalje je nepoznata. Lokalitet Mostine skrivao je još šest masovnih grobnica iz kojih su ekshumirana tijela ukupno 60 žrtava.
Za ratne zločine počinjene nad civilima Čajniča i okoline do danas su osuđeni Milorad Živković, Milun Kornjača, Milosav Jovanović, Marijan Jovanović i Slavko Jovanović na kazne od šest do jedanaest godina zatvora. Optužbi su oslobođeni Duško Tadić i Stevo Jovanović.
Sud BiH je 2015. godine potvrdio optužnicu protiv Duška Kornjače, koji se tereti da je „u okviru širokog i sistematičnog napada Teritorijalne odbrane i Policijske stanice srpske opštine Čajniče, kao predsjednik Kriznog štaba, kasnije komandant Ratnog štaba srpske opštine Čajniče, te predsjednik Skupštine opštine i ministar odbrane u Vladi Srpske autonomne teritorije Hercegovina, kao svjestan učesnik udruženog zločinačkog poduhvata, planirao i naredio progon nesrpskog stanovništva sa područja opštine Čajniče“. Kornjača je i dalje nedostupan pravosudnim organima, iako je poznato da stanuje u Novom Sadu.
Galerija